A só
A régi adatok szerint a középkori szerzetesek bevitték a betegeket a sóbarlangokba és azok belélegezték a szerzetesek által sztalaktitok zúzása során keletkezett sórészecskéket.
Európában a sóterápia a XIX. Században vált népszerűvé. A lengyel sóiparosok észrevették, hogy a sóbányákban dolgozók közül senki sem szenved olyan tüdőbántalmaktól, mint pld. tüdőgyulladás és asztma. Ekkor hozták létre az első földalatti sóterápia kezelőcentrumot a lengyelországi Wieliczkában, a fenti betegségek – különösen az asthma kezelésére.
A só, sóterápia gyógyító erejét a második világháború végén is megfigyelték, amikor a bombázások alatt a sóbányák óvóhelyként szolgáltak. Nem sokkal ezután asztmatikus szanatóriumokat nyitottak meg németországi, svájci, bulgáriai és jugoszláviai természetes sóbányákban. A só hatékonyságának tudományos kutatása 1968-ban kezdődött. Ennek eredményeként lerakták a speleo-terápia hivatalos tudományos alapjait, így jött létre a sóterápia. Ez a nyugat ukrajnai Aknaszlatinán, az allergológiai kórházban történt, ahol kezeléseket és kutatásokat végeztek a sóbányában. A kutatási eredmények alapján új, hatékony asztma kezelési módszert dolgoztak ki, mely a “haloterapia”, vagyis sóterápia nevet kapta. A sóterápia alapja a páciens sószobában való tartózkodása, melyben a só aeroszolt állandóan szórják a légtérbe, azzal a céllal, hogy a páciensek azt belélegezzék. A sóaeroszol apró, száraz részecskékből áll, melyeket egy speciális sógenerátorban őrlik meg.
Évszázadok óta közismert, hogy a sóterápia szintű sós tengerparti levegő és a sóbányák klímája gyógyító hatással van a légzőszervi betegségekre. Ma már nincs szükség költséges külföldi utazásra egy sóterápia kezelésért! A sóbányákéval közel azonos klíma mesterségesen létrehozható, és bizonyos feltételek mellett bárhol telepíthető e költségkímélő gyógymód. Környezetünk szennyeződése mind nagyobb mértékű és ezért a krónikus légzőszervi betegek száma is egyre nő, jelentős terhet róva az egészségügy és egészségbiztosítás rendszerére, így egyre nagyobb sóterápia jelentősége.
A gyógyászati célú természetes klímára épülő úgynevezett “klímaszanatóriumokban” évről-évre növekvő számú beteget kell ellátni. A kezelést ezért egyre hosszabb várakozás előzi meg. A “klímaszanatóriumok”, illetve a beteg lakóhelye közötti földrajzi távolság is akadálya lehet a megfelelő szintű ellátásnak.
Erre kínál megoldást a telepített, mesterséges sóterápia, ami a légzőszervi betegek kezelésében az egyénre szabott légzés rehabilitáció szerves részévé válhat.
A sóterápia jótékony hatását megerősítették az elvégzett, különböző biokémiai, immunológiai és mikrobiológiai vizsgálatok. A kutatások szerint, az abban résztvevő betegek túlnyomó többségénél a sóterápia eredményeként akár 6 hónaptól 5 évig tartó tünetmentesség volt megfigyelhető.
A vizsgálati eredmények alátámasztják, ezen új és hatékony a módszer alkalmazásának létjogosultságát az asztma kezelésében.
A sószobáknak-sókabinoknak 2 típusa van száraz és nedves technológia:
1. Nedves sókezelés:
– a sószoba levegőjébe juttatott só aeroszolt egy sóoldalból állítjuk elő. Egy sógenerátor segítségével a sóoldatot ultrahangos porlasztással a légtérbe juttatjuk, amit a páciens belélegez. A gép használatakor csak különleges tisztaságú sót (orvosi sót) használjunk, ellenkező esetben negatív hatást érhet el a terápia.
2.Száraz sókezelés
A sót a sógenerátor 1-5 mikron nagyságúra őrli és egy ventilátor segítségével a sószoba légterébe tereli azokat. A sóbarlangok közel azonos mikroklímáját csak e gép segítségével érhetjük el. A levegőt mielőtt bejuttatjuk a sószobába tisztítjuk, vírusmentesítjük, sőt negatív ionokkal és oxigénnel dúsíthatjuk is. A terápián résztvevők belélegzik a levegő molekuláihoz tapadt parányi sószemcséket és ezek eljutnak a legkisebb hörgőcskékig is. Ott a nyálkahártyához érve feloldódnak és kifejtik gyulladáscsökkentő hatásukat. A száraz sóterápia legfontosabb előnye a nedves sóterápiával szemben, hogy a sórészecskék nem telítődnek nedvességgel, emiatt nem akadnak el a felső légutak nyálkahártyáin és eljutnak a tüdő legtávolabbi részéhez, a hörgőkig. Különböző betegségekre különböző sóaeroszol mennyiség javasolt, ezen mennyiségeket programok segítségével állíthatjuk be.
A módszer alapján, a betegek egy különleges sószobában tartózkodnak, ahol a speciális só-aeroszol beporlasztással különleges mikroklíma jön létre.
Mikor ajánlott a sóterápia használata:
• Asthma bronchiale
Krónikus obstruktív tüdőbetegség
– Krónikus bronchitis
– Emphysema
– A cisztás fibrózis
– Bronchiectasia
– A dohányzás okozta köhögés
– Köhögés a viszkózus köpet ürítési nehézségek
– A krónikus betegségek ENT:
– Otitis
– Torokgyulladás
– Melléküreggyulladás
– Pharingitis
– Ekcéma
– Bőrgyulladás
– A krónikus stressz és kimerültség
Mikor nem ajánlott a sóterápia
• Dekompenzáció
• Súlyos hypertonia
• Aktív tuberkulózis
• Vérzékenység
• Krónikus légzés elégtelenség
• Rosszindulatú daganat
• Fertőzések, ami lázzal jár
• Terhesség
• Senyvesség( kachexia)
• Elmebetegség, drogfüggőség
• Részegség
Cégünk vállalja sószobák, sókabinok tervezését, kialakítását. Kérjen ajánlatot!